Whodunnit ?

frasiek
sole survivor
Posty: 1106
Rejestracja: 27 gru 2010, 00:00
Kontakt:

Post autor: frasiek »

tombak90 pisze: Książka powstała jako "Dziesięciu Murzynków", potem wnuk Christie stwierdził, że to nie brzmi poprawnie politycznie, więc na jego prośbę zmieniono tytuł na "Dziesięciu Żołnierzyków", a w innych wersjach na "I nie było już nikogo". Sam spotkałem się ze wszystkimi trzema wersjami tytułu, complicated :lol:
Wikipedia po angielsku przedstawia inną wersję wydarzeń.

Najpierw była amerykańska rymowanka pod tytułem "10 małych Indian", potem ktoś zrobił przeróbkę "10 małych murzynków". Christie skorzystała z wersji z murzynkami i pod takim tytułem wydała książkę w Anglii w 1939 roku. W Ameryce bardzie popularna była wersja wierszyka z Indianami, więc jak wydawała książkę w 1940 to umieściła w niej wersję z Indianami i nadał jej tytuł od ostatniej linijki tego wierszyka, czyli "I nie było już nikogo". Zanim ostatecznie się zdecydowała na "I nie było już nikogo" pojawiło się kilka wydań pod tytułem "10 małych Indian".

"10 małych żołnierzyków" to współczesna politycznie poprawna wersja tego wierszyka, więc domyślam, że jak dziś kto wydaje te książkę to umieszcza w niej tę wersję wierszyka(być może na prośbę tego wnuka). Natomiast nie rozumiem czemu wnuk Christie miałby zmieniać tytuł, skoro ona sama już w 1940 przez przypadek zdecydowała się na tytuł, który dzisiaj jest poprawny politycznie. Jeżeli, gdzieś trafiłeś na tytuł "10 małych żołnierzyków" to pewnie była to tylko inwencja twórcza polskiego wydawcy.

Awatar użytkownika
Kamel
5th jury member
Posty: 403
Rejestracja: 21 lut 2016, 00:00
Lokalizacja: Poznań
Winners at War: Parvati
Survivor AU All Stars: Shonee
Kontakt:

Whodunnit ?

Post autor: Kamel »

Jeden z ciekawszych programów jakie widziałem. Thanks god to yt ze mają odcinki <3. Przez cały sezon kibicowałem killerowi :/ szkoda ze więcej nie będzie.
Obrazek
nie ma edycji nie ma podpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakończone”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości