Wyspa Porwania

Awatar użytkownika
Jack
sole survivor
Posty: 5704
Rejestracja: 02 maja 2010, 00:00
Kontakt:

Wyspa Porwania

Post autor: Jack »

frasiek pisze:
14 sie 2020, 12:52
A w międzyczasie Rada Języka Polskiego się wypowiedziała na temat słowa "murzyn", no i teraz nie dasz rady tego kontynuować bez określenia się po jakieś ideologicznej stronie ;P
:(

Wygląda na to, że musiałbym teraz przejrzeć całe forum i dać pewnie ostrzeżenia do kilku procent wszystkich postów. Pewnie nawet Ciriefan używał tego sformułowania, a nie chciałbym go banować :D
Roxy pisze:
14 sie 2020, 15:51
Och jakie to nieprawdziwe hehe ale Roxy w grze zdecydowanie by tak powiedziała :joy:
Roxy próbowałaby wymusić na prowadzącym, aby mogła mieć co najmniej trzy życzenia, bo już jej ręce opadają od rozmów z innymi xd

frasiek
sole survivor
Posty: 1106
Rejestracja: 27 gru 2010, 00:00
Kontakt:

Wyspa Porwania

Post autor: frasiek »

Jack pisze:
14 sie 2020, 21:03
frasiek pisze:
14 sie 2020, 12:52
A w międzyczasie Rada Języka Polskiego się wypowiedziała na temat słowa "murzyn", no i teraz nie dasz rady tego kontynuować bez określenia się po jakieś ideologicznej stronie ;P
:(
Wygląda na to, że musiałbym teraz przejrzeć całe forum i dać pewnie ostrzeżenia do kilku procent wszystkich postów. Pewnie nawet Ciriefan używał tego sformułowania, a nie chciałbym go banować :D
Jak Ciriefan nazywa Cirie murzynką to raczej nie dlatego, że chce ją obrazić, więc zawsze można się opowiedzieć po stronie "istnieje coś takiego jak kontekst" ;)

Poza tym sam wyrok RJP jest dość wyrozumiały, dla ludzi, którzy się wychowali na "Murzynku Bambo", więc daleko nam do amerykańskiego "n-word".

Awatar użytkownika
ciriefan
sole survivor
Posty: 5963
Rejestracja: 27 mar 2010, 00:00
Winners at War: Natalie
Survivor AU All Stars: Shonee
Kontakt:

Wyspa Porwania

Post autor: ciriefan »

Nie wiem, no może to wynika z mojej ignorancji, ale nie wiem, dlaczego nagle słowo murzyn stało stało się negatywnie nacechowane. Odkąd pamiętam ludzi czarnoskórych nazywało się murzynami, obraźliwe były określenia typu "czarnuch" itp. Jeśli jednak jakaś osoba czarnoskóra kiedykolwiek poczuje się tym urażona i mi zwróci uwagę, to na pewno tak więcej przy niej nie powiem.

Natomiast nie ma co mi zarzucać rasizmu, gdyż jak widać, bardzo lubię czarnoskórych lubi, a już wyjątkowo tak zwane "survivorowe murzynki", o których tak się pisze od lat. Tym bardziej, że poglądowo zdecydowanie mi bliżej do lewicy niż do prawicy (nie atakuję ludzi tylko dlatego, że są inni od większości). Nie oznacza to jednak, że to ma iść przesadnie w drugim kierunki i trzeba wpadać w paranoję typu, że jakaś firma przestanie używać w swoich kosmetykach słowa "wybielający" z powodu ruchu BLM ;)

Awatar użytkownika
tombak90
sole survivor
Posty: 2663
Rejestracja: 12 mar 2011, 00:00
Lokalizacja: Poznań
Winners at War: Tony
Survivor AU All Stars: David
Kontakt:

Wyspa Porwania

Post autor: tombak90 »

ciriefan pisze:
14 sie 2020, 21:40
Nie wiem, no może to wynika z mojej ignorancji, ale nie wiem, dlaczego nagle słowo murzyn stało stało się negatywnie nacechowane. Odkąd pamiętam ludzi czarnoskórych nazywało się murzynami, obraźliwe były określenia typu "czarnuch" itp. Jeśli jednak jakaś osoba czarnoskóra kiedykolwiek poczuje się tym urażona i mi zwróci uwagę, to na pewno tak więcej przy niej nie powiem.

Natomiast nie ma co mi zarzucać rasizmu, gdyż jak widać, bardzo lubię czarnoskórych lubi, a już wyjątkowo tak zwane "survivorowe murzynki", o których tak się pisze od lat. Tym bardziej, że poglądowo zdecydowanie mi bliżej do lewicy niż do prawicy (nie atakuję ludzi tylko dlatego, że są inni od większości). Nie oznacza to jednak, że to ma iść przesadnie w drugim kierunki i trzeba wpadać w paranoję typu, że jakaś firma przestanie używać w swoich kosmetykach słowa "wybielający" z powodu ruchu BLM ;)
Ale oczywiście, że trzeba wpadać w paranoję! Ba, karuzela tej paranoi kręci się coraz szybciej :evil: Jak tak dalej pójdzie, to za xx lat dostaniesz po nosie za to, że używasz słowa "Polak", bo ktoś stwierdzi, że to nacjonalistyczne. Toć teraz modnie jest mówić, że jesteśmy Europejczykami.

Słowo "murzyn" pochodzi od Maurów, jest całkowicie neutralne, nauczyłem się go jeszcze w przedszkolu (gdzie mieliśmy w grupie całkiem miłą murzynkę - latorośl sezonowego koszykarza Spójni) i ja osobiście nie mam zamiaru przestać go używać tylko dlatego, że ktoś postanowił sobie pogłupeczkować. Bo i nie obchodzi mnie bycie uznawanym za rasistę przez jednostki głupie, które nie rozumieją znaczenia tego słowa :mrgreen:

A z opowiadaniem kolega nieźle popłynął kraulem :lol: Tylko gdzie ja się podziałem? Już odpadłem? Najgorzej :cry:
"Dziś prawdziwych villainów już nie ma..."

Awatar użytkownika
Roxy
sole survivor
Posty: 2661
Rejestracja: 25 mar 2010, 00:00
Winners at War: Parvati
Survivor AU All Stars: Shonee
Kontakt:

Wyspa Porwania

Post autor: Roxy »

Jack pisze:
14 sie 2020, 21:03

Roxy pisze:
14 sie 2020, 15:51
Och jakie to nieprawdziwe hehe ale Roxy w grze zdecydowanie by tak powiedziała :joy:
Roxy próbowałaby wymusić na prowadzącym, aby mogła mieć co najmniej trzy życzenia, bo już jej ręce opadają od rozmów z innymi xd
To brzmi jak ja xd chyba za dużo razy grałam w twoich edycjach hehe

Awatar użytkownika
Jack
sole survivor
Posty: 5704
Rejestracja: 02 maja 2010, 00:00
Kontakt:

Wyspa Porwania

Post autor: Jack »

tombak90 pisze:
15 sie 2020, 00:02
Słowo "murzyn" pochodzi od Maurów, jest całkowicie neutralne, nauczyłem się go jeszcze w przedszkolu (gdzie mieliśmy w grupie całkiem miłą murzynkę - latorośl sezonowego koszykarza Spójni) i ja osobiście nie mam zamiaru przestać go używać tylko dlatego, że ktoś postanowił sobie pogłupeczkować. Bo i nie obchodzi mnie bycie uznawanym za rasistę przez jednostki głupie, które nie rozumieją znaczenia tego słowa :mrgreen:
Rozumiem, że słowo to może być obraźliwe i nie każdy chce, żeby go używać. Ja to w pełni rozumiem i szanuję.
Zastanawia mnie jednak fakt, że kilka/kilkanaście lat temu używane było na co dzień i to nie tylko w języku potocznym. Pojawiało się chociażby w mediach i to w neutralnym kontekście, m.in. w reklamach albo serialach. Teraz Rada Języka Polskiego wykreśla to słowo, tak jakby nigdy nie istniało.

Ciriefana nie posądzałbym o rasizm, wiem, że tego słowa w kontekście Cirie używa z powodu ogromnej sympatii.

frasiek
sole survivor
Posty: 1106
Rejestracja: 27 gru 2010, 00:00
Kontakt:

Wyspa Porwania

Post autor: frasiek »

ciriefan pisze:
14 sie 2020, 21:40
Nie wiem, no może to wynika z mojej ignorancji, ale nie wiem, dlaczego nagle słowo murzyn stało stało się negatywnie nacechowane.
Ach, gdyby tylko jakiś organ dedykowany językowi wydał jakąś uzusadnionią opinię na ten temat...
tombak90 pisze:
15 sie 2020, 00:02
Ale oczywiście, że trzeba wpadać w paranoję! Ba, karuzela tej paranoi kręci się coraz szybciej :evil: Jak tak dalej pójdzie, to za xx lat dostaniesz po nosie za to, że używasz słowa "Polak", bo ktoś stwierdzi, że to nacjonalistyczne. Toć teraz modnie jest mówić, że jesteśmy Europejczykami.
Masz rację. Jeżeli dużo ludzi będzie popychać takie głupoty jak Ty, używając patriotyzmu jako tarczy to patriotyzm zacznie być utożsamiany z głupotą.

Awatar użytkownika
tombak90
sole survivor
Posty: 2663
Rejestracja: 12 mar 2011, 00:00
Lokalizacja: Poznań
Winners at War: Tony
Survivor AU All Stars: David
Kontakt:

Wyspa Porwania

Post autor: tombak90 »

frasiek pisze:Masz rację. Jeżeli dużo ludzi będzie popychać takie głupoty jak Ty, używając patriotyzmu jako tarczy to patriotyzm zacznie być utożsamiany z głupotą.
Chłopie, Ty to akurat jesteś osobą, która od dziesięciu lat co nie wejdę, to akurat siedzi tu, sra jakąś coraz mętniej zrozumiałą żółcią i próbuje kogoś wk&%wić na forum/shoutboxie - słysząc od kogoś Twojego pokroju, że gadam głupoty, czuję się jak płocha dziewica na wydaniu, która spłonęła rumieńcem słysząc, że do twarzy jej w tej nowej kiecuni. Gdybyś mi właśnie powiedział, że gadam mądrze, to dopiero przewartościowałbym swoje życie i zaczął się zastanawiać, czy mi tam wszystko równo chlupocze pod czepkiem :lol: :lol: :lol:
Jack pisze:Zastanawia mnie jednak fakt, że kilka/kilkanaście lat temu używane było na co dzień i to nie tylko w języku potocznym. Pojawiało się chociażby w mediach i to w neutralnym kontekście, m.in. w reklamach albo serialach. Teraz Rada Języka Polskiego wykreśla to słowo, tak jakby nigdy nie istniało.
No i właśnie dlatego Ci tłumaczę. Było i funkcjonowało przez lata, brzdące wkuwały je w elementarzu, nikomu nie przeszkadzało i nikt mający odrobinę fosforu w czaszce nie używał go w złym kontekście. Jeżeli będziemy się dawali terroryzować takim kretyńskim, polewaczonym decyzjom, to niedługo nie będzie już wolno nic za dużo powiedzieć. I nie wiem, chyba na migi będziemy sobie machali :mrgreen: Albo będziemy musieli wziąć przykład z dwójki naszych cagayańskich bohaterów i zacząć się komunikować językiem lamy: ububulubublu, ubulububublu :lol: Choć też nie wiem, czy i biedna lama nie zacznie komuś przeszkadzać tym, że jest za biała.

Proszę bardzo, kolejny przykład, "Ukrainiec". Normalna historyczno-geograficzna nazwa ludności, a ile to ja razy słyszałem, że ktoś wymawia to z pogardą. I co, i mamy teraz kombinować z jakimiś pojechanymi nazwami? Kijowczyk? Barszczyk? Tułaczopracyk? Afro-europo-multi-kulti-kresowianin? :lol:
"Dziś prawdziwych villainów już nie ma..."

Kobra
sole survivor
Posty: 1568
Rejestracja: 17 sie 2011, 00:00
Winners at War: Natalie
Kontakt:

Wyspa Porwania

Post autor: Kobra »

Mój najlepszy kolega jest Ukraińcem. Nie wyobrażam sobie, aby nazywając go Ukrańcem miałbym go obrażać.

Dalej, wydaje mi się, że tworząc opowiadanie mam prawo używać jakiego chcę języka - tak działa pisanie, tworzenie treści - i to nie znaczy, że utożsamiam się z czymś, zwłaszcza, że to opowiadanie to parodia i jest mocno przekoloryzowane.
I jeszcze dalej, nie uważam, że ciriefan kogokolwiek, kiedykolwiek, czymkolwiek chciał tutaj obrazić/znieważyć słowem "murzynka", ale jeśli on sam luważa, że sparowanie go z tym zdaniem jest krzywdzące to ok, usunę/zmienię.

Pierwszy chciałbym podnieść flagę, aby dyskusja nie poszła w jakąś paskudną stronę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Survivor FanFiction”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość