Alfabetyczne podsumowanie roku 2017

Zakończenie roku kalendarzowego bardzo często skłania do refleksji nad wydarzeniami mijających miesięcy. Co przez ostatni rok wydarzyło się w Survivor? O tym w poniższym subiektywnym podsumowaniu.

A jak… Australian Survivor. Australijska wersja programu po raz kolejny oczarowała widzów na całym świecie. Spodobała się również w samej Australii co zaowocowało przedłużeniem programu na kolejny sezon.

Logo Australian Survivor / Źródło: Ten Network

B jak… Bula, czyli fidżyjskie słówko używane na powitanie. Fidżi po raz kolejny stało się „domem” dla kilku wersji programu. Realizowano tam między innymi edycję polską, francuską i amerykańskie.
C jak… Cebula. Nasza, polska, Katarzyna. Zwyciężczyni pierwszej edycji Wyspy Przetrwania. Po raz kolejny składamy gratulacje pani Kasi i mamy nadzieję, że wygrana w reality-show pozwoli jej spełniać kolejne marzenia.

Katarzyna Cebula / Źródło: Polsat

D jak… Debbie Wanner, uczestniczka Survivor, a przede wszystkim kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. W 34 odsłonie programu dowiedzieliśmy się, że nie tylko jest modelką, kelnerką, aktorką, lecz również gimnastyczką, a przede wszystkim bohaterką internetowych przeróbek…


Internetowa z przeróbka Debbie na wyspie wygnania / Źróło: Vimeo

E jak… eliminacje, czyli to co chyba najbardziej krytykowali widzowie „Wyspy Przetrwania”. Poza zwyczajnymi radami plemienia w programie bardzo często miały miejsce tzw. eliminacje z zaskoczenia. Niektóre osoby odpadały po porażkach w specjalnym zadaniu, inne dlatego, że zostały wskazane przez lidera plemienia bądź „sparowane” z uczestnikiem wyeliminowanych podczas rady. System trochę skomplikowany, którego nie da w pełni przełożyć się na tekst. Trzeba to zobaczyć, aby zrozumieć.
F jak… fani. W tym roku fani programu podzielili się jeszcze bardziej. Każda edycja dostarczała wielu skrajnych emocji, a widzowie bardzo często komentowali poszczególne odcinki w mediach społecznościowych. Powodów do wyrażania swoich opinii było sporo. Ten rok to kilka afer, dyskusja na temat zwycięzców, roli producentów w programie czy niesprawiedliwych eliminacji.
G jak… goat, czyli koza. Zwierzę to stało się symbolem 34. edycji „Survivor”. Jaka jest prawdziwa historia koźlątka? Czy uczestnicy programu zjedli i zabili zwierzę? Czy rzeczywiście było tak jak pokazano nam to w programie? Na te pytania pewnie nigdy nie poznamy odpowiedzi.
H jak… Heroes, Healers, Hustlers, czyli trzy plemiona rywalizujące ze sobą w epickiej walce podczas 35. edycji programu… Czy między tymi grupami społecznymi widać wyraźne różnice? Czy grają zgodnie ze swoimi przekonaniami? Do czego są zdolni, by wygrać milion? Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć, to niestety, nie zrobicie tego oglądając „Survivor”.

Uczestnicy Survivor 35 / Źródło: CBS

I jak… Immunitety, których w ubiegłym roku było aż za dużo. Produkcja wraz ze świętym Mikołajem umieszczała figurki w wielu nieprzypadkowych miejscach…
J jak… Jeff Probst. Prowadzący Survivor, dla jednym wzór obiektywizmu, dla innych człowiek wprowadzający do gry wiele nietrafionych pomysłów. W tym roku nie było o nim tak głośno jak w poprzednich latach, jednak w Internecie opublikowano oficjalne nagranie castingowe Probsta, dzięki któremu zdobył posadę prowadzącego show.

Fragmenty „taśmy Jeffa” / Źródło: Yahoo

K jak… Koh-Lanta, czyli francuska odmiana „Expedition Robinson”, na podstawie której realizowano polską wersję programu. We Francji kochana przez miliony widzów, w Polsce krytykowana przez internautów.

Czołówka Koh-Lanta: Fidji 

L jak… lokalna wersja. To był dobry rok dla programu. Na realizację własnych wersji po latach zdecydowały się między innymi Czechy, Polska, Szwecja, RPA czy Finlandia.
M jak… milion widzów, a dokładniej rzecz ujmując 1,17 mln. Taką średnią widownię gromadziły przed teleodbiornikami kolejne odcinki Wyspy Przetrwania. Zdecydowanie można to uznać za rozczarowujący wynik.
N jak… Nowa Zelandia. W 2017 roku program trafił tutaj po raz pierwszy, a już wzbudził sporo emocji. Błędy produkcji podczas realizacji lokalnej wersji, mieszane opinie uczestników, nieprzemyślane zwroty akcji, czy proces wyboru zwycięzcy. To zapamiętamy z nowozelandzkiej odsłony „Survivor”. Miejmy nadzieję, że w kolejnym sezonie będzie lepiej.

Uczestnicy pierwszej edycji Survivor: New Zealand / Źródło: TVNZ

O jak… odcinek 500. Premierowy odcinek Survivor: Game Changers był wyjątkowy, nie tylko z powodu powrotu uczestników znanych z poprzednich edycji. To 500 epizod programu. Nie pozostaje nam życzyć nic innego jak kolejnych pięciuset odcinków.
P jak… Polsat. Tuż przed świętami Wielkanocnymi stacja ogłosiła oficjalnie informację o realizacji programu w czerwcu 2017. Apetyty zarówno stacji jak i widzów były zdecydowanie większe niż efekt końcowy. Miejmy nadzieję, że kolejnym razem telewizja Polsat lepiej zaplanuje cały proces tworzenia jakiegokolwiek programu.
Q jak… Queen Sandra. Niewątpliwie jedna z największych gwiazd „Survivor”, którą po raz kolejny mogliśmy zobaczyć w 34. odsłonie widowiska. Sandra, jak to królowa wzbudzała wiele skrajnych emocji. Nie zmieniło się jednak to, że pozostała królową programu.
R jak… rada plemienia. W tym roku mogliśmy obserwować wiele „dziwnych” rad plemienia. Między innymi po raz pierwszy w historii ktoś oficjalnie użył ukrytego immunitetu jeszcze przed oddaniem głosów, zaskakując w ten sposób swoich rywali, inny uczestnik odpadł z gry podczas losowania kamieni, a legenda show odeszła z gry nieotrzymując ani jednego głosu, ponieważ wszyscy jej rywale posiadali immunitety.

Rada plemienia / Źródło: CBS

S jak… Survivor Polska, czyli nowa odsłona forum. Ten rok był dla nas bardzo ważny. Zmieniliśmy adres, unowocześniliśmy forum, a także stworzyliśmy portal. W tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować Mećkowi, MD, Ciriefanowi i Ctorii. Wiem, że do ideału jest jeszcze daleko, ale wierzę, że będzie coraz lepiej.
T jak… twisty, czyli to co widzowie kochają najbardziej. Ten rok obfitował w zwroty akcji w różnych wersjach programu na całym świecie. Głosowania widzów, powrót wyspy odkupienia, nowa forma wyspy wyganiania, „łączone rady”, powroty, przewagi, specjalne immunitety i wiele wiele innych…
U jak… USA. Amerykanie po raz kolejny udowadniają, że u nich jest wszystko jest największe, najszybsze, najlepsze… Dotyczy to również programów reality-show i liczby emitowanych edycji. Ekipa „Survivor” oficjalnie zarezerwowała miejsce na realizację czterdziestej edycji show… Jak produkować to tylko z rozmachem.
V jak… Varner. Jeff Varner, uczestnik trzech edycji programu dopiero podczas swojego ostatniego pobytu na wyspie wzbudził spore kontrowersje. Podczas jednej z rad plemienia ogłosił, że inny z uczestników jest… transseksualistą. Jego słowa skłoniły do dyskusji nie tylko widzów programu. Warto dodać, że mężczyzna po tych słowach został zwolniony z pracy, a jego zachowanie komentowały portale plotkarskie na całym świecie (również te polskie). Wygląda na to, że jego przygoda z „Survivor” skończyła się na 34. edycji i już nigdy nie otrzyma propozycji powrotu do show.
W jak… Wyspa Przetrwania, czyli polska odsłona „Koh-Lanty”. Niewątpliwie jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla fanów programu zamieszkujących w kraju nad Wisłą. Choć wersja ta nie zyskała poparcia milionów widzów to jednak warto o niej wspomnieć.

Uczestnicy Wyspy Przetrwania / Źródło: Polsat

X jak… Xander, Tombak, Kobra i inni forumowicze. Warto o Was wspomnieć. Bez Was nie byłoby Survivor Polska. Dziękujemy, że jesteście z nami i mamy nadzieję, że nadal będziecie.
Y jak… youtube, czyli portal na którym każdy program telewizyjny na swoje „drugie życie”. Lwia część wypowiedzi na temat Survivor, Wyspy Przetrwania czy Koh-Lanty na różnego rodzaju vlogach to kompletne bzdury (szczególnie dotyczy to słów polski youtuberów) to sądzę, że jednak warto przedstawić najchętniej oglądany w tym roku klip z programu. To wyzwanie z tureckiej wersji Survivor obejrzało ponad 2 miliony internautów.

Survivor: Turkey 2017 

Z jak… zwycięzcy. Każdy z nich jest inny. Charakteryzują ich różne sposoby gry, wzbudzające zarówno negatywne, jak i pozytywne emocje. Nie zawsze zwycięzcą jest osoba, która odbiera w programie główną wygraną. Szczególnie widoczne było to w tym roku… Nie zawsze na udziale w reality-show wygrywają osoby posiadające lepsze realacje z uczestnikami, bądź wygrywające najwięcej konkurencji w swoim sezonie…


One thought on “Alfabetyczne podsumowanie roku 2017”

Dodaj komentarz