10 programów, które powinien znać fan Survivor

Już 7 sierpnia 2018 roku na antenie amerykańskiej stacji ABC zadebiutuje reality-show „Castaways”, który w swoich zasadach nieco przypomina Survivor. 12 śmiałków zostaje porzuconych w różnych miejscach dzikiej i niebezpiecznej wyspy. Ich jedynym zadaniem jest przetrwanie w tym tajemniczym miejscu do czasu aż przybędzie ratunek. Nawiązując do premiery tego show przedstawiamy 10 programów, które powinien znać fan Survivor.


Źródło: imdb
  1. Widzowie dla których w programach reality-show ważny jest aspekt przetrwania powinni zainteresować się programem „Naked and Afraid” (Nagi instynkt przetrwania) stacji Discovery. W programie nieznani sobie ludzie zostają porzuceni bez ubrań w niesprzyjających do życia warunkach. Muszą oni przetrwać dwadzieścia jeden dni zdani tylko na siebie, szukając wody i pożywienia. Do tej pory powstało dziewięć edycji show, a uczestnicy rywalizowali ze swoimi słabościami m.in. w Botswanie, Hondurasie, na Fidżi czy w Chorwacji. Stacja Discovery od 2015 realizuje także spin-off programu „Nagi instynkt przetrwania: Elita”, w którym kilkanaście osób znanych ze zwykłej wersji powraca, by wziąć udział w wyjątkowym 40 dniowym wyzwaniu.

    Źródło: MTV
  2. Stranded with a Million Dollars to program stacji MTV emitowany od 2017 roku. 10 śmiałków trafia na wyspę mając ze sobą tylko ubrania i milion dolarów. W ciągu 40 dni mogą robić z pieniędzmi co tylko chcą, mając na uwadze to, że czerpią gotówkę z głównej wygranej przeznaczonej dla tych, którzy wytrwają do końca. Niestety dla uczestników, wszystko na wyspie jest bardzo drogie, a emocje i rywalizacja podczas wyzwań sprzyjają konfliktom i podziałom.

    Źródło: Channel 4
  3. The Island with Bear Grylls to show, który doczekał się zarówno brytyjskiej jak i amerykańskiej wersji oraz edycji z gwiazdami. W programie uczestnicy trafiają na bezludne wyspy Pacyfiku by sprawdzić się w trudnej sztuce przetrwania. Śmiałkowie w liczbie kilkunastu osób posiadają tylko ubrania, które mają na sobie oraz kilka podstawowych narzędzi.  Warto zauważyć, że ilość ekipy produkcyjnej została ograniczona do minimum, ponieważ uczestnicy filmują sami siebie. Całość wydarzeń komentowana jest przez charyzmatycznego Beara Gryllsa.

    Źródło: Channel 4
  4. Shipwrecked (Rozbitkowie) to brytyjska produkcja, w której na jednej bądź dwóch tropikalnych wyspach w trudnych warunkach żyją grupy rozbitków. Przez kilkadziesiąt dni są zdani na siebie i swoje umiejętności. Co tydzień do gry dołącza jedna lub dwie osoby, które muszą wybrać do której grupy chcą trafić. Ostatecznie program wygrywa liczniejsza drużyna, a jej członkowie otrzymują nagrodę pieniężną. Fanów serialu The Walking Dead może zainteresować fakt, że w pierwszych trzech sezonach programu narratorem był Andrew Lincoln, aktor wcielający się w Ricka Grimesa w serialu stacji AMC.

    Źródło: MTV
  5. The Challenge to legendarny format MTV, który doczekał się ponad 30 edycji. W programie kilkanaście osób najpierw w grupach, a później indywidualnie rywalizuje w różnego rodzaju wyzwaniach. Uczestnicy spośród siebie wybierają najsłabsze ogniwa, która w rundzie eliminacyjnej rywalizują między sobą o pozostanie w grze. Co tydzień z show odpada jedna bądź kilka osób.

    Źródło: NBC
  6. Fear Factor to amerykański program, który przełamuje wszelkie możliwe granice strachu. Uczestnicy postawieni są przed zadaniami, w których muszą pokonać swój lęk by wygrać nagrodę pieniężną. W większości odcinków zawodnicy mają do wykonania 3 zadania. Pierwsze i trzecie są sprawdzianem siły i odwagi. Natomiast drugie sprawdzało determinację i zdolność do pokonywania lęków. Z sześciu lub czterech par śmiałków wyłaniany jest zwycięzca który wygrywa 50 000 dolarów. Poza zwyczajnymi odcinkami powstało również kilka specjalnych, w których rywalizowały ze sobą gwiazdy. W Polsce znany jest pod nazwą „Nieustraszeni”. Lokalną wersję show realizował również Polsat, jednak nie podbiła ona serc widzów.

    Źródło: CMT
  7. Redneck Island to reality-show emitowany w latach 2012-2016 przez amerykańską stację CMT. Tytułowi „wieśniacy” trafiają na bezludną wyspę, na której podzieleni na dwie grupy rywalizują o pożywienie oraz immunitet. W każdym odcinku słabsza drużyna głosując eliminuje spośród siebie jednego uczestnika. W grze podobnie jak w Survivor zdarzają się różnego rodzaju zwroty akcji, m.in. przemieszanie drużyn czy wyzwania eliminacyjne.

    Źródło: ITV
  8. I’m a Celebrity… Get Me Out of Here! to program, który doczekał się lokalnych wersji w 11 krajach. W show kilkunastu celebrytów trafia w niebezpieczne miejsce, w którym z dala od cywilizacji, bez luksusów walczą o tytuł króla bądź królowej dżungli. Gwiazdy w wyzwaniach walczą między innymi o immunitet, który w danym tygodniu gwarantuje im bezpieczeństwo, a widzowie za pomocą smsów decyzją o tym, kto powinien opuścić program. Każda edycja trwa kilkadziesiąt dni, a ostateczny wybór zwycięzcy należy do widzów. Program charakteryzuje się tym, że przez okres trwania emitowany jest codziennie, przypominając nieco Big Brothera.

    Źródło: CBS
  9. Big Brother, a właściwie jego amerykańska i kanadyjska wersja w swoich zasadach nieco przypominają Survivor. Co tydzień uczestnicy rywalizują w wyzwaniach, walcząc między innymi o tytuł Głowy Domu, Veto czy inne nagrody m.in. immunitety. Co tydzień eliminując spośród siebie za pomocą głosowania jedną bądź kilka osób. W tej wersji show główną rolę odgrywa strategia uczestników i umiejętność zaadaptowania się do określonej sytuacji. Zwycięzcę wybiera jury składające się z wyeliminowanych domowników. Rola widzów jest ograniczona. Z reguły nie mają oni żadnego wpływu na decyzję mieszkańców.

    Źródło: TVN
  10. The Mole, czyli „Agent” to przygodowy reality-show, który został stworzony w 1998 roku w Belgii. Uczestnicy rywalizują w przygotowanych przez produkcję zadaniach o określoną wcześniej pulę pieniędzy. W każdym odcinku na uczestników czeka test, w którym uczestnik mający najmniejszą liczbę poprawnych odpowiedzi odpada. Głównym zamysłem formatu jest znalezienie przez „uczciwych” graczy osobę sabotującą grupę – tytułowego Agenta, który zawsze stara się, aby kwota do wygrania była jak najmniejsza. W ostatnim odcinku uczestnicy dowiadują się kto był tytułowym agentem, a osoba z najlepszym wynikiem podczas finałowego testu wygrywa zgromadzoną przez grupę pulę pieniędzy.

Dodaj komentarz