Czy Survivor, Wyspa Przetrwania i Koh-Lanta to ten sam program?

„Survivor” i „Koh Lanta”. Czy to ten sam format? Czym różnią się oba programy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.


Uczestnicy 17. edycji Koh-Lanty / Źródło: TF1

Po piątkowej premierze „Wyspy przetrwania” wielu miłośników amerykańskiego „Survivor” zaczęło porównywać oba programy. W Internecie można znaleźć sporo negatywnych opinii na temat realizacji polskiej wersji i odstępstw od reguł znanych z USA. Czy tego typu komentarze są słuszne?

Dywagacje na ten temat należy zacząć od informacji, że format znany jako Survivor stworzony został w 1992 roku przez brytyjskiego producenta telewizyjnego – Charlie Parsonsa. Od pomysłu do realizacji show minęło kilka lat. Program zadebiutował na szklanym ekranie w 1997 roku w Szwecji. W pierwszej na świecie edycji tego formatu udział wzięło 16 osób, a zwycięzca w nagrodę otrzymał 500 000 szwedzkich koron.

Amerykańska wersja tego samego programu zadebiutowała 3 lata później. 31 maja 2000 roku, na antenie stacji CBS wyemitowano pierwszy odcinek Survivor: Borneo. Show przyciągnął przed ekrany telewizorów rzeszę widzów, która bezgranicznie zakochała się w tym formacie. Do dnia dzisiejszego, dla stacji CBS zrealizowano 36 edycji programu, z czego dotychczas wyemitowano 34 sezony.

Wyspa przetrwania, również oparta jest na formacie stworzonym w latach 90. XX wieku przez Charlie Parsona, jednak nie jest dokładnym odwzorowaniem tego co możemy zobaczyć w wersji amerykańskiej. Podstawowa różnica wynika z faktu, że polska edycja realizowana jest na podstawie francuskiej „Koh-Lanty”.

Koh-Lanta, która zadebiutowała na antenie stacji TF1 4 sierpnia 2001 roku, od samego początku różniła się nieco od tego co można zaobserwować w amerykańskiej czy szwedzkiej odmianie programu. Program przez ostatnich 16 lat ewoluował, jednak konsekwentnie podąża w inną stronę niż Survivor. W show zaczęły pojawiać się zwroty akcji niespotykane dotąd w międzynarodowych edycjach, a większą uwagę poświęcono życiu obozowemu uczestników. Koh-Lanta szybko stała się hitem. Pomimo tego, że obecnie we Francji emitowany jest 18 sezon programu (wyemitowano również 4 edycje specjalne), program nadal cieszy się olbrzymią popularnością. Niektóre z epizodów, mimo późnej pory emisji ogląda aż 6 milionów Francuzów.

Immunitet z Koh-Lanty / Źródło: TF1

Oznacza to więc, że Wyspa Przetrwania realizowana na podstawie Koh-Lanty nie jest kopią Survivor. W poniżej tabeli przedstawione zostały różnice pomiędzy francuską, a amerykańską wersją programu, które ująć można w liczbach.

 SurvivorKoh-Lanta
Długość odcinkaok. 43 minut bez reklamok. 120 minut bez reklam
Liczba odcinków12-157 - 14
Długość edycji39 bądź 42 dni39-43 dni (20-23 dni edycje specjalne)
Nagroda główna1 000 000 $100 000 €
Liczba uczestników16-2016-21 (13-16 w edycjach specjalnych)

To jednak nie koniec, a właściwie początek różnic.

Uczestnicy: W Survivor uczestnicy nie muszą wyróżniać się sprawnością fizyczną. W Koh-Lancie wszyscy uczestnicy są wysportowani, potrafią pływać i cechują się pasją do sportu. W amerykańskiej wersji show udział w programie mogą wziąć jedynie obywatele USA. We francuskim programie dopuszczono możliwość udziału osób z innych państw, takich jak: Szwajcaria, Belgia, Monako.

Prowadzący: Jeff Probst z wersji amerykańskiej jest również współproducentem show. Towarzyszy uczestnikom podczas wyzwań, rad plemienia i innych ważnych dla gry wydarzeń. Denis Brogniart z wersji francuskiej również uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach. Jest także lektorem programu, który opowiada widzowi o tym co dzieje się na wyspie.

Denis Brogniart / Źródło: TF1

Rezygnacja uczestników: W przypadku rezygnacji z gry któregoś z uczestników (bądź ewakuacji medycznej) w wersji znanej z CBS, gra niezmiennie toczy się dalej. W Koh-Lanta po ewakuacji medycznej do gry powraca ostatnio wyeliminowana osoba. Jeżeli ewakuacja ma miejsce przed pierwszą radą plemienia, do gry wchodzi wchodzi nowy uczestnik. Od 11 edycji, zasada ta nie dotyczy dobrowolnych odejść. Jeżeli ktoś zdecyduje się na rezygnację i nie jest to spowodowane stanem zdrowia, to taki uczestnik nie jest zastępowany powracającym graczem.

Zwroty akcji: W wersji francuskiej występuje mniej zwrotów akcji niż w amerykańskim Survivor. Koh-Lanta posiada jednak twist, który do tej pory nie został wprowadzony w USA. Mowa o czarnym głosie (black vote), który oddany zostaje przez uczestnika po jego eliminacji.

Sposób realizacji: W Koh-Lancie sporo czasu antenowego poświęca się życiu obozowemu uczestnikom i aspektowi przetrwania na wyspie. Sceny są dłuższe, spokojniejsze, z klimatyczną muzyką w tle. W programie pojawiają się również nagrane przed programem wizytówki uczestników, w których opowiadają o swoim życiu prywatnym. Kilka pierwszych minut każdego odcinka zajmuje ukazanie wydarzeń z poprzedniego epizodu. W Survivor strategia i gra socjalna uczestników wysuwa się na pierwszy plan. Sceny są krótsze, pełne dramatyzmu, z muzyką obrazującą określone sytuacje. Przypomnienie wydarzeń z poprzednich odcinków, zajmuje kilkadziesiąt sekund.

Wyzwania: W Survivor sporo wyzwań kończy się puzzlami bądź układankami. Bardzo często pojawiają się również konkurencje testujące równowagę i cierpliwość uczestników. W Koh-Lancie zadania przygotowane dla rywalizujących śmiałków są bardziej wymagające. Pojawia się sporo konkurencji związanych z pływaniem i umiejętnościami sprawnościowymi.

Rozpoczęcie gry: W USA, uczestnicy często zostają podzieleni na plemiona przez produkcję. We Francji również się to zdarza, jednak nie aż tak często. W kilku edycjach uczestnicy sami dobierali się w drużyny.

Bagaże: W wersji realizowanej dla stacji CBS uczestnicy mają ze sobą torby, w których zazwyczaj znajduje się bukłak z wodą. W wersji realizowanej dla TF1, uczestnicy posiadają plecaki, w których poza wodą, znajduje się również m.in. odzież. W Koh-Lancie uczestnicy mają prawo do zabrania ze sobą większej ilości ubrań niż w Survivor.

Ogień: W amerykańskim show prowadzący często najpóźniej 3 dnia daje uczestnikom krzesiwo, dzięki któremu mogą rozpalić ogień. W Koh-Lancie uczestnicy zdani są na siebie. Już od pierwszego dnia próbują rozpalić ogień, bez krzemienia, innymi sposobami.

Rada plemienia: Zauważyć można, że w wersji francuskiej pochodnie uczestników są krótsze od tych znanych z USA. Inny jest również sposób składania kartek do głosowania. Najważniejsza różnica, jest jednak taka, że każdy uczestnik po swojej eliminacji ma prawo do rozmowy z grupą. Zawodnicy bardzo często korzystają z tego prawa i tuż przed swoim odejściem wyjaśniają z grupą wszystkie nieporozumienia. Prowadzący Koh-Lantę każdego z uczestników przed głosowaniem wywołuje po imieniu.

Prowadzący Jeff Probst oddający głos / Źródło: CBS

Finałowa czwórka: W USA, do 34 edycji programu, przy finałowej czwórce gra toczyła się normalnie. Zwycięzca wyzwania otrzymywał indywidualny immunitet, a całe plemię głosowało na osobę, która powinna odejść z programu. Od edycji 35. zwycięzca wyzwania w finałowej czwórce wskazuje kolejną bezpieczną osobę, a pozostałe dwie osoby rywalizują ze sobą w rozpalaniu ognia. Przegrany, odpada z programu. We Francji, na etapie finałowej czwórki nie ma tradycyjnego głosowania. Uczestnicy rywalizują ze sobą w specjalnym wyzwaniu. Osoba, która odpadnie z jego jako pierwsza, musi pożegnać się z grą.

Finał: W Survivor zawsze program może wygrać tylko jedna osoba. W Koh-Lancie w przypadku remisu podczas głosowania jury, obu finalistów uznaje się za zwycięzców show i muszą oni podzielić między sobą główną nagrodę. W edycji amerykańskiej, finałowy odcinek jest dłuższy i połączony jest z tzw. reunion show. Podczas ostatniego odcinka poznajemy miejsca od 6 do 1, a następnie prowadzący, na żywo, ze studia rozmawia z uczestnikami o ich pobycie na wyspie. We Francji, w ostatnim odcinku najpierw poznajemy miejsca 4 i 3, później prowadzący w studio spotyka się ze wszystkimi uczestnikami, a zwycięzca programu zostaje ogłoszony na samym końcu odcinka.

Miejsce realizacji rad plemienia w Survivor: Australian Outback / Źródło: CBS

Jak można zauważyć, oba programy sporo dzieli. Różnice występują niemal w każdym aspekcie realizacji formatu. Dlatego bezzasadne wydaje się porównywanie polsatowskiej Wyspy Przetrwania z amerykańskim Survivor. Odniesień do polskiej wersji należałoby szukać w Koh-Lancie, na podstawie której realizowany jest show.

A co Wy sądzicie o różnicach pomiędzy Koh Lantą, a Survivor? Która wersja programu podoba Wam się bardziej?

4 thoughts on “Czy Survivor, Wyspa Przetrwania i Koh-Lanta to ten sam program?”

  1. Jack, super artykuł! Teraz widać czarno na białym jakie są różnice między tymi formatami. Amerykańska wersja mimo wszystko przemawia do mnie bardziej, ale może to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Jeśli się już wie, jak wygląda wersja francuska, to w polskiej już te podobieństwa widać. Chociażby wyjaśniła się kwestia tego, dlaczego wszyscy zawodnicy tacy wysportowani.

  2. Przydatny artykuł. Nie zmienia to faktu, że pierwszy odcinek WP słaby. Mam wrażenie, że mentalnie nikt nie przygotował się do gry. Głosowanie bez sojuszy, każdy według własnego sumienia pokazuje jak amatorsko podchodzą do tego zawodnicy. Słaba jest też nagroda. 1 mlion dolarów potrafił u Amerykanów wyzwolić najgorsze instynkty. W Polsce nikt specjalnie nie będzie sobie psuł wizerunku w pogoni za 150 tys. PLN…

Dodaj komentarz