Rajskie wakacje czy igranie ze zdrowiem?

Uczestnicy rywalizujący w programie często poświęcają swoje zdrowie, by przeżyć niezapomnianą przygodę. Czy udział w show jest bezpieczny? 


Po drugim odcinku „Wyspy Przetrwania” w Internecie rozgorzała dyskusja na temat tego czy program jest „ustawiony”. Wśród komentujących można znaleźć opinie, że program jest wzorowany na „Wyspie Totalnej Porażki”. Ponadto jeden ze znanych youtuberów nazwał reality-show Polsatu – serialem…

[Artykuł zawiera spoilery na temat kilku zrealizowanych edycji programu]

Oczywiście wydarzenia pokazywane w programie nie są fikcyjne, a zawodnicy narażają swoje zdrowie i życie po to, aby sięgnąć po główną nagrodę. Udział w tego typu reality-show to nie tylko piasek, słońce i rajska wyspa. Poniżej zamieszczono przykłady zdarzeń, które miały miejsce podczas realizacji kilku edycji programu na świecie. Część z nich, niestety, skończyła się tragicznie.

Kwiecień, 2016 roku. Na Fidżi realizowana jest 33 edycja programu „Survivor”. Uczestników podzielono na dwa rywalizujące ze sobą plemiona. Nagle, drugiego dnia rozgrywki, pogoda załamuje się. Nad archipelag wysp Mamanuca nadciąga cyklon Zena. Szacuje się, że prędkość wiatru osiągnąć może 130 km/h. W obawie o życie uczestników produkcja amerykańskiego programu po raz pierwszy w historii podejmuje decyzję o ewakuacji wszystkich zawodników. Rozbitkowie podczas ataku cyklonu zamieszkują w głównej bazie produkcji show. Pomimo tak trudnych warunków edycja nie zostaje przerwana. Uczestnicy z przeciwnych plemion zostali od siebie odseparowani, a rozmowy o sojuszach zostały zakazane przez produkcję. Następnego dnia zawodnicy powrócili na wyspę i po raz kolejny rozpoczęli pracę nad budową szałasów.

Uczestnicy Survivor 33 / Źródło: CBS

30 maja, 2009. Na Filipinach kręcona jest czwarta edycja bułgarskiego „Survivor”. Rywalizacja robi się coraz bardziej zacięta. Jednym z uczestników programu jest 53-letni Noncho Vodenicharov, burmistrz miasta Radnewo. Czternastego dnia rozgrywki niespodziewanie dostaje ataku serca. Lekarze pracujący na planie produkcji po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzają zgon Noncho. To pierwszy taki przypadek w historii. Producenci programu podejmują zaskakującą decyzję i postanawiają kontynuować program pomimo tak tragicznych wydarzeń.

22 marca 2013. W Kambodży rusza realizacja 13 edycji programu Koh-Lanta, który od wielu lat jest bardzo popularny we Francji. Uczestnicy rozpoczynają rywalizację i startują w swoim pierwszym wyzwaniu. Podczas zawodów zawału serca dostaje jeden z uczestników. To 25-letni Gérald Babin. Pracujący na miejscu lekarze szybko podejmują próbę ratowania życia mężczyzny. Helikopterem zostaje przetransportowany do szpitala. Niestety w szpitalu Gérald Babin umiera. Produkcja Koh-Lanty po konsultacjach ze stacją TF1 podjęły decyzję o wstrzymaniu produkcji. Uczestnicy po kilku godzinach rywalizacji w Kambodży wrócili do swoich domów. Jakby tego było mało, kilka dni po tragicznych wydarzeniach samobójstwo popełnia Thierry Costa, 38-letni lekarz pracujący na planie programu „Koh-Lanta”. Z pozostawionego przez niego listu pożegnalnego wynika, że wpływ na podjęcie takiej decyzji miały media oskarżające lekarza o śmierć Géralda.

Denis Brogniart, prowadzący Koh-Lanta / Źródło: TF1

Kwiecień 2015. W Kambodży filmowana jest 32 edycja „Survivor”. Zawodnicy w wyzwaniu o nagrodę rywalizują o zestaw kuchenny zawierający garnki, przyprawy oraz kawę. Uczestnicy na otwartej przestrzeni w upalnym słońcu przeszukują specjalnie wytyczoną piaskownicę w poszukiwaniu worków zawierających kule, które następnie za pomocą rzutu należy umieścić w specjalnych otworach. Pierwsze miejsce w zadaniu zajmuje plemię Chan Loh. Debbie Wanner, jedna z rywalizujących rozbitków, potrzebuje pomocy ekipy medycznej. Lekarze zajmują się kobietą, u której podejrzewa się udar słoneczny. Uczestnicy w tym czasie walczą o drugie miejsce również premiowane nagrodą. Rywalizujący dają z siebie wszystko. Caleb Reynolds dzięki celnym rzutom zapewnia plemieniu Gondol drugie miejsce. Po chwili mężczyzna osuwa się na ziemię. Również on potrzebuje pomocy medycznej. Problemy ze zniesieniem takich upałów ma także Cydney Gillon. Na miejscu wydarzeń zbiera się większość ekipy produkującej show. Potrzebujący pomocy uczestnicy schładzani są wodą. Produkcja przynosi również parasolki, by ochronić osłabionych rozbitków przed nadmiernym słońcem. Tętno Caleba nieustannie spada, ma problemy z oddychaniem. Lekarze podejmują decyzję o natychmiastowej ewakuacji medycznej uczestnika. Debbie i Cydney zostają w programie. To zdarzenie jest jednym z najbardziej dramatycznych w historii amerykańskiej wersji programu. Podczas realizacji tego sezonu z gry ewakuowano również dwie inne osoby.

Pomoc medyczna w Survivor: Kaôh Rōng / Źródło: CBS

Kwiecień 2016. Na Hondurasie realizowana jest włoska wersja programu. L’Isola dei Famosi to program oparty na formacie Celebrity Survivor. Program emitowany jest na żywo. Jednym z wyzwań jest nurkowanie na wstrzymanym oddechu. W studiu zlokalizowanym we Włoszech prowadząca Alessia Marcuzzi zauważa, że coś niedobrego dzieje się z jedną z uczestniczek. Aktorka Mercedesz Henger traci siły. Prowadząca natychmiast reaguje i prosi o pomoc dla uczestniczki. Wydaje się, że nikt nie słyszy prośby Alessi. Zgromadzona w studiu publiczność zaczyna panikować. Na szczęście w odpowiednim momencie uczestniczka zostaje wyciągnięta z wody na powierzchnię.

L’Isola dei Famosi / Źródło: Mediaset

Ewakuacja medyczna niezbędna była również w Wyspie Przetrwania. Ewa Chojnowska, była miss Mazowsza, rywalizując w show czuła się coraz gorzej. Współplemieńcy zauważyli, że białka oczne Ewy zabarwione są na żółto. Na wyspę wezwano ekipę medyczną. Kobietę przetransportowano do miejscowej kliniki, gdzie podano jej kroplówkę i zrobiono niezbędne badania. Decyzja lekarzy była jednoznaczna. Ewa nie mogła kontynuować swojej przygody w programie…

Ewa Chojnowska / Źródło: Polsat

Wymienione powyżej sytuacje to tylko część dramatycznych sytuacji, do których doszło podczas realizacji programu. Wszystkie z nich wydarzyły się naprawdę. Dzięki obecności na planie ekipy medycznej, zdrowie i życie uczestników jest w pewien sposób chronione, jednak z pewnością uczestnictwa w przygodowym reality-show nie można nazwać wakacjami.

6 thoughts on “Rajskie wakacje czy igranie ze zdrowiem?”

  1. Fajnie by było żeby ten artykuł przeczytały osoby, które po emisji ostatniego odcinka, narzekały, że „ale jak to? Na wyspie przetrwania jest lekarz? Co to za wyspa przetrwania…”. Jednak pewnie to tylko marzenie ściętej głowy, bo przecież zawsze lepiej pomarudzić.

  2. Kolega redaktor Bartłomiej (Dżeku? Cirie?) raczył chyba zapomnieć o wypadku Skupina w australijskiej dziczy. Toż to był największy creepfest wszystkich surwajworów 😉 Po takim widoku niektórzy widzowie do tej pory pewnie boją się nawet napalić u babci w kominku.

    1. Patrząc na Karyny komentujące, że: Ale jak to?! Co to za survival jak na Wyspie jest lekarz, a uczestnicy mają buty, myślę że nie zrozumiałyby dramatyzmu człowieka pacającego twarzą w ognisko. Z resztą z biegiem czasu… a dobrze mu tak, jakby mu rączki spłonęły, to może nie sięgnąłby po pornografię dziecięcą 🙂

Dodaj komentarz