Survivor i jego wpływ na popkulturę

„Survivor” to bez wątpienia jeden z najważniejszych programów poprzedniej dekady. Format ten stał się inspiracją dla wielu producentów filmowych i telewizyjnych. Poniżej przedstawiono przykłady produkcji opartych na hitowym reality-show.


„Uczestnicy” Siberii wraz z „prowadzącym” / Źródło: NBC

„Siberia” to serial, który zadebiutował na antenie stacji NBC latem 2013 roku. Opowiada on o grupie czternastu (początkowo szesnastu) uczestników reality show, którzy muszą przetrwać w lesie na Syberii. Osoba, która wytrwa tam najdłużej otrzyma pół miliona dolarów. Wszyscy zawodnicy mogą zrezygnować z gry w dowolnej chwili poprzez opuszczenie obozu zaznaczoną ścieżką i wezwanie helikoptera przy użyciu przycisku. Podczas pierwszych dni w grze dochodzi do wypadku, w wyniku którego ginie jeden z uczestników. Pozostali zostają poinformowani, że gra będzie kontynuowana. Po tym, gdy doszło do kolejnego wypadku gracze próbują skontaktować się z produkcją aby przybyli im na pomoc. Niestety, nikt nie odpowiada na wezwania przerażonych ludzi, a przycisk służący do poinformowania o zrezygnacji z gry nie był do niczego podłączony. W tym momencie kończą się jakiekolwiek połączenia z Survivorem, ponieważ dalsze odcinki skupiają się na przetrwaniu uczestników, a wątek reality show zostaje porzucony. Serial doczekał się jednego sezonu składającego się z jedenastu odcinków.

Źródło: ABC

Również producenci „Lost” inspirowali się „Survivor”. Pierwszy odcinek tego znanego niemal na całym świecie serialu wyemitowany został 22 września 2004 roku na antenie amerykańskiej stacji ABC. Opowiada on o losach kilkudziesięciu pasażerów lotu 815, którzy po katastrofie lotniczej muszą wspólnie walczyć o przetrwanie. Dzięki nieustannym zwrotom akcji oraz unikalnemu klimatowi serial szybko stał się hitem również w Polsce. Poza wciągającą fabułą obfitował on również w różnego rodzaju zagadki, angażujące widza w całą historię. Lloyd Braun z telewizji ABC przyznał w jednym z wywiadów, że opowieść ta według założeń miała być połączeniem reality-show „Survivor” z filmem „Cast Away”. Niedługo przed wyemitowaniem finału serialu stacja ABC pokazała krótki klip w którym pojawili się bohaterowie serialu wraz z Jeffem Probstem.

 

„Survivor” zainspirował też twórców programu „MADtv”, w którym parodiowano różne telewizyjne formaty – od „American Idol”, przez „Przyjaciół”, aż po „Survivor”. Programowi emitowanemu przez CBS poświęcono dwa segmenty. Pierwszym z nich był Celebrity Survivor: Thousand Islands w którym „wzięło udział” siedmioro celebrytów. W parodii hitowego programu wystąpił sam Jeff Probst. Drugi segment parodiował sposób podzielenia plemion w Survivor: Cook Islands (podział ze względu na kolor skóry). W tych skeczach Jeff Probst (w którego wcielał się aktor) ułatwiał grę białym uczestnikom, a pozostali nie mieli tak łatwo.


Segment Survivor: Cook Islands znajdziecie tutaj.

Program był również inspiracją dla producentów reality-shows. Po sukcesie siódmej edycji, Survivor: Pearl Island jeden z producentów, Mark Burnett pragnął stworzyć kolejny wielki telewizyjny hit. Dokładnie 7 lat po premierze „Survivor”, na antenie stacji CBS zadebiutował format „Pirate Master”. W programie, który finalnie doczekał się tylko jednej edycji, udział wzięło 16 uczestników. Przez 33 dni mieszkali oni na statku pirackim. Ich zadaniem było odnalezienie skarbu o łącznej wartości miliona dolarów. Gracze, podobnie jak w „Survivor” mogli zawierać sojusze, a w każdym odcinku jeden z uczestników zostawał wyeliminowany.

Źródło: CBS

Programem Marka Burnetta zainspirowali się również twórcy programu „Redneck Island” stacji CMT, którego pierwsze trzy sezony były oparte na tych samych zasadach, na których oparty jest Survivor. Tytułowych wieśniaków podzielono na dwie drużyny. W każdym odcinku brali oni udział w konkurencjach a drużyna, która przegrała zadanie o bezpieczeństwo musiała wyeliminować jednego z jej członków podczas głosowania. Po eliminacji określonej liczby osób odbywało się połączenie drużyn (w każdej edycji odbywało się ono na innym etapie, w pierwszej była to finałowa szóstka, w drugiej – siódemka, a w trzeciej – dziesiątka). W pierwszej edycji pod koniec gry nie odbywało się głosowanie eliminacyjne, zamiast tego uczestnicy brali udział w konkurencjach, których przegrany opuszczał grę. W kolejnych sezonach wyglądało to podobnie, ale zadania eliminacyjne pojawiały się również przed finałem.

Uczestnicy drugiego sezonu „Redneck Island” wraz z prowadzącym – Steve’em Austinem / Źródło: CMT

Na podstawie programu powstał również serial animowany „Total Drama Island”. Swoją premierę miał w 2007 roku, kiedy to pojawił się na antenie stacji Teletoon. Kreskówka ta opowiada o losach kilkunastu nastolatków, którzy na letnim obozie dowiadują się, że muszą wziąć udział w telewizyjnym reality-show. Bohaterowie rywalizują w wyznaczonych przez charyzmatycznego prowadzącego wyzwaniach, a w każdym z odcinków odpada jeden z nastolatków. Dla zwycięzcy przewidziano nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów amerykańskich. Prowadzący fikcyjny program Chris McLean wzorowany jest na osobie Jeffa Probsta, gospodarza „Survivor”. Do tej pory serial ten doczekał się pięciu sezonów liczących od 13 do 28 odcinków. Ostatnia z dotychczas wyemitowanej serii jest tzw. edycją all-stars z dodatkowym motywem Heroes vs. Villains.

Źródło: Teletoon

Motyw reality-show pojawił się również w polskim serialu. Mowa o sitcomie, „Mamuśki” emitowanym w 2007 roku przez telewizję Polsat. Jeden z głównych bohaterów, Mirek Czajka, wziął udział w programie „Samotna Wyspa” przypominającym  swoimi zasadami „Survivor”. Niestety, przygoda Mirka na wyspie nie trwała zbyt długo. Mężczyzna został wyeliminowany większością głosów trzeciego dnia rozgrywki podczas pierwszej rady plemienia.

Źródło: Fox

Survivor został wspomniany w wielu programach, filmach oraz serialach, między innymi w serialu „Rockefeller Plaza 30”. W jednym z odcinków bohater serialu wymienił Bostona Roba jako jeden z powodów dlaczego Boston jest najlepszym miastem na świecie. „Biuro” to kolejny serial, którego twórcy zainspirowali Survivorem. W odcinku „The Alliance” Dwight wraz z Jim i Pam założyli sojusz przeciwko pozostałym pracownikom z powodu plotek o masowych zwolnieniach. Kolejnym serialem nawiązującym do programu byli „Simpsonowie”. Rodzina Simpsonów znalazła się w Amazonii, gdzie spotkała grupę ludzi w zniszczonych ubraniach, którzy zostali porzuceni przez ekipę kręcącą reality show, a program w którym uczestniczyli przypominał Survivor. O programie wspomniano także w sitcomie „Jak poznałem waszą matkę” czy serialu medycznym „Dr House”. W opowieści o losach szalonego lekarza z Princeton pojawiła się nawet… rada plemienia. W trzecim odcinku czwartego sezonu Gregory House podzielił lekarzy rywalizujących o pracę w klinice na dwie grupy oraz zlecił im wykonanie pewnego zadania. Po zakończeniu wyzwania dr House wcielił się w prowadzącego program i wyeliminował z „gry” kilkoro uczestników.

Jeff Probst w serialu „Dwóch i pół” / Źródło: CBS

Nawiązania pojawiają się także w filmach, między innymi w „Strasznym Filmie 2”, gdzie ksiądz przeprowadzający egzorcyzm wspomina o Jerri Manthey z Survivor: The Australian Outback. O Survivor wspomniano także w „Halloween: Resurrection” oraz „Komodo vs Cobra” (w którym wystąpiła Jerri Manthey).

 

Artykuł powstał we współpracy z Bartłomiejem.

Dodaj komentarz