Czym jest Edgic? – Wyjaśnienie

Wiele lat temu fani amerykańskiego Survivora zaczęli przyglądać się temu, co próbują powiedzieć nam twórcy programu sposobem, w jaki montują poszczególne odcinki oraz tym, jak przedstawiają danych graczy. Tak powstało pojęcie „Edgic”. W tym artykule postaramy się je wam przybliżyć.


Źródło: Polsat

Edgic to połączenie dwóch słów – „editing”, czyli montaż oraz „logic”, czyli logika. W przełożeniu na język polski możemy powiedzieć, że jest to logika montażu, ponieważ żaden program nie może być połączeniem scen, które nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, bo taki „twór” nie opowiedziałby żadnej historii, widzowie nie mieliby jak polubić osób, które oglądają, bo nic by o nich nie wiedzieli.

Sam koncept „edgic” powstał na forum Survivor Sucks, aby przekonać się, czy możliwe jest rozpoznanie zwycięzcy sezonu po tym, jak zostają pokazani poszczególni zawodnicy w odcinkach.

Jak to działa? Po emisji odcinka każdemu zawodnikowi przydzielane są trzy elementy, które składają się na jego ogólny status.

Pierwszym elementem jest ranga, która określa rolę, jaką w odcinku pełnił gracz. Drugim elementem jest ton, który ma za zadanie określenie tego, czy edytorzy chcą, abyśmy kogoś lubili (tony pozytywne), byli neutralni wobec tej osoby (tony neutralne), czy może żebyśmy kogoś znielubili (tony negatywne). Ostatnim elementem jest widoczność, która oznacza to, jak dużą lub niewielką rolę pełnił ktoś w odcinku.

 

Ranga Objaśnienie
UTR
Under the Radar
Osoba, która w trakcie odcinka jest pokazana bardzo mało lub zostaje umyślnie ukryta przez montażystów. Ta osoba może mieć rolę w tym co się dzieje, ale nikt się na tym nie skupia. Po zakończeniu odcinka historia takiego gracza pozostaje praktycznie niezmieniona.
MOR
Middle of the Road
Osoba, która w odcinku robi i mówi więcej niż ktoś niewidoczny, ale nie poznajemy charakteru tej osoby. Taki gracz z reguły jest postacią drugoplanową. Otrzymuje trochę wypowiedzi, które są związane z przebiegiem gry. Taki status może oznaczać, że w przyszłości odegra ważniejszą rolę.
CP
Complex Personality
Osoba, która pokazywana jest jako „osobowość” – poznajemy jej charakter, mocne strony oraz słabości, a jej wybory są wyjaśnione widzom tak, abyśmy poznali jej sposób rozumowania.
OTT
Over the Top
Osoba, która pokazywana jest w bardzo prosty, „płaski” sposób. Z reguły taki gracz używany jest do tego, aby tworzył konflikty i budował napięcie w grupie. Taki gracz z reguły dzieli widzów na swoich fanów oraz osoby, które go nie lubią.
Ton Objaśnienie
PP
Super Positive
Ta osoba jest pokazywana w tak pozytywnym świetle, że nie można zaliczyć jej do kategorii „P”. To, co robi ten gracz w odcinku pokazywane jest w sposób, który sugeruje, że jest wzorem dla innych. Inni mówią o nim pozytywnie w swoich wypowiedziach, chwalą jego postępowanie.
P
Positive
Ci gracze otrzymują sporą ilość czasu antenowego, który pokazuje ich w pozytywny sposób. Często ich czynom/wypowiedziom towarzyszy muzyka, która pomaga w odczuwaniu sympatii do danego gracza. Inni mówią o nich w pozytywny sposób.
Neutral Wypowiedziom oraz działaniom tej osoby nie towarzyszy specjalna muzyka, inni nie komentują poczynań tego gracza w konstruktywny sposób, a ogólna narracja nie stawia go w pozytywnym lub negatywnym świetle.
M
Mixed
Ta osoba otrzymuje dużą ilość pozytywnych i negatywnych scen w tym samym odcinku.
N
Negative
Gracz otrzymuje znaczącą ilość scen, które pokazują go w zły sposób, często w tych momentach gra specjalna, „zła” muzyka towarzysząca ich czynom/wypowiedziom. Inni gracze mówią o nim źle.
NN
Super Negative
Zachowanie gracza jest tak złe, że wykracza poza granice tonu N. Scenom tej osoby towarzyszy specjalna, wyjątkowa „zła” muzyka. Inni opisują go jako straszną osobę, z którą nie da się żyć.
Skala widoczności
1
Bardzo niska
2
Niska
3
Średnia
4
Wysoka
5
Bardzo wysoka

Objaśnienia pochodzą z Inside Survivor.

Sam system nie jest skomplikowany, ale trzeba poświęcić chwilę na jego zrozumienie.

Już jutro będziecie mogli zobaczyć naszą analizę premiery Wyspy Przetrwania!