Survivor za granicą: Australia

Wpisem o australijskiej odsłonie Survivor rozpoczynamy nową serię dotyczącą zagranicznych edycji programu, które w niektórych przypadkach znacząco odbiegają od oryginału. Jak wygląda to w Australii? Ile sezonów tej wersji powstało do tej pory?


Dzięki amerykańskiej edycji programu format „Expedition Robinson” stał się hitem na całym świecie. Stacja telewizyjna CBS sprzedała prawa do emisji rodzimej wersji w wielu krajach, w tym również w Australii. Telewizyjny hit w państwie kangurów można było oglądać na kanale Nine Network. Program w krótkim czasie podbił serca widzów do tego stopnia, że australijska stacja telewizyjna podjęła próbę realizacji własnej wersji formatu. W 2001 roku w Południowej Australii rozpoczęto zdjęcia do programu. Nine tworząc program inspirowała się Stanami Zjednoczonymi, dlatego w pierwszej edycji show udział wzięło 16 śmiałków, a gra trwała 39 dni. Producenci liczyli, że uda im się wyprodukować hit, który przyciągnie przed ekrany jeszcze większą rzeszę widzów niż amerykański Survivor. Niestety, stało się zupełnie inaczej. Premierowy odcinek wyemitowany w lutym 2002 roku zgromadził sporą widownię, lecz z tygodnia na tydzień ratingi zaczęły spadać. Widzowie dość szybko zaczęli odwracać się od programu krytykując poziom produkcji, casting oraz przewidywalność gry. Stacja Nine po wyemitowaniu pierwszej edycji zdecydowała się na zakończenie emisji po 13 odcinkach. Wśród teorii dotyczących porażki Australian Survivor 2002 można znaleźć tę mówiącą o umowie pomiędzy Nine Network a Castaway Television, która obligowała australijską stację do stworzenia własnej wersji formatu. Spekuluje się, że stacji nie zależało na jakości programu i dlatego nie zaangażowała się należycie w produkcję show.

Logo Australian Survivor / Źródło: Ten Network

Widzowie w Australii na kolejną odsłonę rodzimej wersji programu czekać musieli 4 lata. W 2006 roku stacja Seven Network zdecydowała się na realizację gwiazdorskiej edycji show. Warto dodać, że prawa do produkcji „zwykłej wersji” nadal posiadała telewizja Nine. „Siódemka” do programu zaprosiła 12 celebrytów, którzy na 25 dni trafili na wyspę Éfaté. W ten sposób powstało Celebrity Survivor: Vanuatu. Telewizja słynąca z emisji programów z gwiazdami przekonana była o sukcesie programu. Niestety, po tym sezonie australijscy widzowie po raz kolejny musieli pożegnać się z własną wersją formatu pomimo tego, że show zostało przez widzów lepiej przyjęte niż edycja z 2002 roku. Stacja Seven tłumacząc się wysokimi kosztami realizacji oraz przeciętnymi ratingami zdecydowała się na niekontynuowanie formatu.

Celebrity Survivor / Źródło: Seven Network

Australia bardzo długo musiała czekać na kolejną edycję „Survivor”, bo aż 10 lat. W 2015 roku stacja telewizyjna Ten wykupiła prawa do realizacji programu. W listopadzie tego samego roku ogłoszono informację o castingach do nowego sezonu. Formularz aplikacyjny wypełniło ponad 15 000 Australijczyków. Z tego grona wyłoniono 24 osoby, które zaproszono do udziału w show. Wersja ta znacząco różniła się od dwóch poprzednich edycji. Grę wydłużono do 55 dni oraz wprowadzono wiele twistów m.in. ukryty immunitet. Trzecia odsłona Australian Survivor filmowana było od maja do lipca 2016 roku na Samoa. Rolę prowadzącego show powierzono aktorowi Jonathanowi LaPaglia. Program bardzo szybko trafił na antenę stacji Ten. W sierpniu rozpoczęto regularną emisję pokazując widzom dwa lub trzy odcinki tygodniowo. Krótki okres pomiędzy zakończeniem zdjęć a rozpoczęciem emisji nie przeszkodził produkcji w stworzeniu show na wysokim poziomie. Program wyprodukowany przez Endemol Shine od samego początku notował przyzwoite wyniki oglądalności przekraczając w finale magiczną barierę miliona widzów w Australii. Trzeci sezon gry, poza większą liczbą dni spędzonych na wyspie przez uczestników, posiadał również większą liczbę odcinków – aż 26. Fakt ten nie przeszkodził, a wręcz pomógł show w zdobyciu rzeszy fanów na całym świecie.

Czołówka trzeciej edycji Australian Survivor

Stacja podjęła decyzję o realizacji czwartej edycji programu w 2017. Kolejna odsłona nie cieszyła się już taką popularnością jak poprzednia edycja, jednak nadal gromadziła przed ekranami telewizorów sporą grupę widzów. Takiego stanu rzeczy upatrywać można również w problemach finansowych telewizji Ten. Stacja szukając oszczędności musiała zrezygnować z części kosztownych programów emitując w ciągu dnia bardzo wiele powtórek i tracąc tym samym uznanie widzów. W tej edycji gra po raz kolejny trwała 55 dni, a wzięło w niej udział 24 uczestników, wśród nich medalistka olimpijska Nicola Zagame.

Australian Survivor 2017 / Źródło: Ten Network

Po emisji czwartej odsłony show podjęto decyzję o realizacji kolejnego sezonu programu. Wcześnie ujawniono też motyw zbliżającej się edycji, której podtytuł będzie brzmiał: Champions vs Contenders. Fanów jednak nadal martwiła niestabilna sytuacja finansowa Ten Network. Ostatecznie w listopadzie 2017 roku australijską stację oficjalnie przejęła amerykańska spółka CBS Corp.

Sukces odświeżonej wersji programu przyczynił się do uzyskania przez program nominacji w dwóch prestiżowych plebiscytach telewizyjnych: Logie Awards oraz AACTA Awards.

Sam program niewiele różni się od edycji amerykańskiej. Najważniejszą różnicą dzielącą obie wersje jest ilość twistów. W Australii co kilka odcinków pojawia się jakiś ważny dla przebiegu gry zwrot akcji. Dzięki temu uczestnicy grają odważniej, ponieważ nie wiedzą, co spotka ich za chwilę. W tej odsłonie show każdy fan „Survivor” znajdzie coś dla siebie. Zarówno osoby oglądające program dla wyzwań, jak i te uwielbiające knucie, nie powinny czuć się rozczarowane po obejrzeniu trzeciego bądź czwartego sezonu.

Australian Survivor 2016 / Źródło: Ten Network

Kolejnym plusem przemawiającym na korzyść programu jest jego prowadzący. Aktor Jonathan LaPaglia świetnie odnajduje się w tej roli. Jego charyzma i trudne pytania zadawane podczas rad plemienia są jednym z ważniejszych elementów pomagających budować napięcie w show. LaPaglia przez fanów programu często porównywany jest do Jeffa Probsta sprzed kilkunastu lat, który niewątpliwie przyczynił się do światowego sukcesu amerykańskiej wersji „Survivor”.

Jonathan LaPaglia / Źródło: Ten Network

Najważniejszą różnicą dzielącą wersję australijską oraz amerykańską jest długość trwania programu oraz główna nagroda. W USA gra trwa 39 dni, a zwycięzca odbiera czek na milion dolarów amerykańskich. Natomiast w Australii w obecnym formacie gra trwa 55 dni, a główną nagrodą jest 500 tysięcy dolarów australijskich (około 380 tys. USD)

Czy oglądaliście bądź zamierzacie obejrzeć australijską wersję programu?

One thought on “Survivor za granicą: Australia”

Dodaj komentarz