Survivor za granicą: Nowa Zelandia

Wpisem dotyczącym nowozelandzkiej odsłony Survivor kontynuujemy cykl poświęcony zagranicznym wersjom tego reality show. Jak program wygląda w kraju kiwi? Ile sezonów powstało do tej pory?


Nowa Zelandia jest kolejnym państwem, które na lokalnym rynku telewizyjnym zaadaptowało format „Survivor”. Program, które największe sukcesy święcił na przełomie XX i XXI wieku do tego kraju dotarł dość późno, bo dopiero w 2016 roku. Wtedy to stacja TNZ2 ogłosiła castingi do pierwszej nowozelandzkiej edycji reality-show. Zgłoszenia do programu przyjmowane były tylko przez miesiąc, do 21 marca 2016 roku. Mieszkańcy wyspiarskiego kraju jednak nie próżnowali i masowo wysłali zgłoszenia potwierdzające chęć uczestnictwa w programie. Swoje aplikacje wysłało ponad 8 000 Nowozelandczyków, co jest świetnym wynikiem jak na państwo, które zamieszkiwane jest przez około 4,7 mln obywateli.

 

Ekipie realizującej program zależało na pokazaniu różnorodności wśród ludzi uczestniczących w show, dlatego w pierwszej edycji mogliśmy obserwować zmagania wielu osób wybijających się etnicznie bądź wiekowo wśród osób z reguły biorących udział w tego typu telewizyjnych programach. Zdjęcia do reality-show rozpoczęto w sierpniu 2016 roku w Nikaragui. Po zakończeniu filmowania pierwszego sezonu show, słuch o nim zaginął.

Fani programu na całym świecie próbowali znaleźć szczegóły dotyczące dopiero co zrealizowanej wersji programu, niestety bezskutecznie. Stacja telewizyjna, która miała emitować program jako datę premiery podała koniec roku 2016. Niestety, program nie trafił tak szybko na antenę TNZ2. Jakiekolwiek informacje na temat programu zaczęły spływać dopiero w kolejnym roku, a oficjalną datę premiery show poznaliśmy dopiero w kwietniu 2017 roku, na niecały miesiąc przed startem programu.

Uczestnicy pierwszej edycji Survivor: New Zealand / Źródło: TVNZ

Telewizja TNZ2 przez kilkanaście dni przed premierą show, intensywnie promowała zmagania Nowozelandczyków w „Survivor”. Na stronie internetowej stacji pojawiało się coraz więcej szczegółów dotyczących programu, oraz filmiki zapowiadające sezon. W pierwszej edycji Survivor NZ udział wzięło 16 osób podzielonych na dwa rywalizujące ze sobą plemiona. Rozgrywka na Nikaragui toczyła się przez 40 dni, a dla zwycięzcy formatu przewidziano nagrodę finansową w postaci 100 000 dolarów nowozelandzkich. Program prowadził aktor, Matt Chisholm.

Oficjalna czołówka pierwszej edycji programu

Pierwsza edycja emitowana od 7 maja do 5 lipca 2017 roku spotkała się z mieszanymi reakcjami wśród widzów. Pomimo uczestnictwa w programie 16 osób, wyprodukowano aż 20 odcinków, emitowanych po dwa tygodniowo. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy był fakt, że jednym z twistów zaproponowanych przez produkcję w tej wersji formatu była Wyspa Odkupienia, na której rywalizowali gracze wyeliminowani ze swoich plemion poprzez rady. Kolejnym elementem krytykowanym przez widzów były tzw. niedoróbki produkcyjne, które można było zaobserwować w kilku epizodach. Najbystrzejsi mogli zauważyć m.in. butelki z wodą mineralną, czy leżące na wyspie torebki foliowe. Wielu międzynarodowych fanów formatu krytykowało również wersję nowozelandzką za wyzwania słabej jakości, opierające się na konkurencjach rozgrywanych na sprzęcie używanym wielokrotnie przy realizacji innych zagranicznych edycji. Krytyka spadła również na prowadzącego widowisko. Zarzucano mu między innymi brak naturalności w kierowanych do uczestników wypowiedziach.

Matt Chisholm / Źródło: TVNZ

Pomimo negatywnych komentarzy, program notował przyzwoite wyniki oglądalności i wzbudzał sporo emocji wśród Nowozelandczyków. Jedną z głównych osi napędowych były konflikty pomiędzy uczestnikami programu, które przeniosły się nawet na ich życie po programie, a swój szczyt osiągnęły podczas nadawanego na żywo z The Civic finału show. Skrajne opinie dotyczące jakości programu pojawiały się również wśród uczestników programu. Jedna z osób biorących udział w widowisku odmówiła udziału w realizowanym na żywo finale programu. Decyzje swoją tłumaczyła niską jakością reality-show.

Stacja, pomimo fali krytyki, która przewinęła się z ust fanów programu podjęła decyzję o kontynuacji formatu i emisji drugiej edycji nowozelandzkiego Survivor w 2018 roku. Telewizja TNZ2 nie podała dokładnej daty, ani miejsca realizacji kolejnej transzy show. Wiadomo, jednak, że podniesiona została główna nagroda, którą można otrzymać za zwycięstwo w programie. Wzrosła ona ze 100 tys do 250 tys dolarów nowozelandzkich. Castingi do programu, oficjalnie ogłoszono 3 września 2017 roku. Ujawniono też pierwszy zwrot akcji zbliżającej się edycji. Wśród uczestników pojawią się dwie osoby z „dzikimi kartami”, które wybrane zostały do programu poprzez głosowanie fanów na oficjalnej stronie widowiska.

Dodaj komentarz