Wyspa Przetrwania: Fidżi – Analiza wypowiedzi (odcinek 5)

Przedstawiamy kolejną odsłonę cyklu związanego z analizą wypowiedzi uczestników Wyspy Przetrwania. Poniżej znajdziecie opisy dotyczące piątego odcinka reality-show Polsatu.


 http://i.imgur.com/Hp9rg2R.png

Jeżeli nie wiecie czym jest edgic oraz chcecie poznać znaczenie tych tych wszystkich skrótów – zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat.

Uczestnik E01 E02 E03 E04 E05 E06 E07 E08 E09 E10
Daniel MOR4 CPM3 MOR2 CPM5 MOR2
Julia MOR3 CP4 UTR2 MOR2 CP3
Justyna MOR2 MOR4 MOR2 CP3 CPM4
Karolina CP5 CP3 MOR2 CP4 MOR3
Katarzyna UTR2 MOR2 MOR3 CPM4 MOR3
Maciej Kl. OTTP5 OTTP5 CPM4 CP4 CPM5
Maczo OTT2 UTR2 UTR2 CP3 CPM4
Paweł B. UTRP2 MORN2 UTR2 MOR2 CPM5
Paweł P. MORP3 CP2 MORP3 MOR3 UTR2
Piotr UTR2 UTR2 UTR1 MORN2 OTTP3
Bartosz MOR3 MOR4 MORP3 CPP5 CPM4 Wyeliminowany
Anna R. CP3 MORP3 CP4 MORP3  Wyeliminowana
Ewa O. OTTN5 UTR2 CP4 UTRP2 Wyeliminowana
Anna U. CP4 CP4 CP3 Wyeliminowana
Grzegorz OTTN5 OTTM5 Wyeliminowany
Ewa C. MORN3 OTT3 Ewakuowana

ANALIZA

UNDER THE RADAR:

Paweł P. – jako jedyny z pozostających nadal w grze nie dostał własnego wątku w ubiegłym tygodniu. W tym odcinku głównie skupiono się na jego chorobie i oraz wspaniałej dyspozycji podczas zadania. Więcej dowiadujemy się o nim od jego sojuszników. Do tej pory Paweł znajduje się w dobrej pozycji. Jednak ubiegły epizod pokazał, że uczestnicy przełamali pierwsze lody i wyeliminowali osobę, która była sporym zagrożeniem. Czy Pawła spotka podobny los?

MIDDLE OF THE ROAD:

Kasia – pomimo tego, że do swojej grupy nie została wybrana przez Pawła, a trafiła tam po wygraniu wyzwania, czuje się świetnie w towarzystwie Mataki. Tak samo jak Karolina – Kasia złapała negatywny ton za obrażenie się na Macieja z przyczyn bardzo dziecinnych. W scenie, w której mogliśmy zobaczyć, że Daniel i Paweł P chorują – dziewczyny w tym czasie postanowiły się poopalać.

Karolina – ograniczono liczbę jej wypowiedzi, jednak niezmiennie jest ważną osobą w swojej grupie. Wraz z Kasią, Pawłem i Danielem zaczęła negatywnie wypowiadać się o Maczo, ponieważ mężczyzna nie uśmiechnął się do nich podczas wyzwania. Cała ta scena nie przedstawiała tej czwórki w pozytywnym świetle. Grupa ta zareagowała dość przesadnie i niestety, nie wróży to dla nich niczego dobrego w przyszłości. Stąd ten negatywny ton. Karolina przed rozpoczęciem sezonu uznawana była przez wielu za faworytkę do wygranej. Czy na pewno jest to osoba, na którą warto stawiać?

Daniel – w tym odcinku Daniel odegrał mniejszą rolę. Skupiono się przede wszystkim na jego chorobie i na tym co sądzi o zachowaniu Macieja. Jak na razie znajduje się w dobrej pozycji i nigdzie się nie wybiera. Prawdopodobnie jeszcze będziemy go oglądać w naszych telewizorach.

OVER THE TOP:

Piotr – można powiedzieć, że został sam po eliminacji Anny Rybak. Jeżeli jego plemię udałoby się na radę, to mężczyzna prawdopodobnie pożegnałby się z grą. Piotr nie najgorzej zaprezentował się w wyzwaniu z nurkowaniem, chociaż nie jest to jego mocną stroną. Współplemieńcy pochwalili go za występ w zadaniu. Poza tym mężczyzna dostał własny segment – wypowiedział się o tym co oznacza dla niego wiara. W Amerykańskiej wersji można byłoby uznać, że dostał „winner edit” w tym odcinku, ale patrząc na całokształt gry to Piotra jest najmniej ze wszystkich graczy. Wiemy, że będzie się trzymał nowego plemienia i prawdopodobnie po połączeniu plemion jest wątek będzie budowany jako historia tzw. „underdoga”.

COMPLEX PERSONALITY:

Julia – w tym odcinku nie była już w cieniu. Julia mimo tego, że jest młodą, niedoświadczoną osobą, nie ma problemu w kontaktach międzyludzkich. Poza tym nieźle prezentuje się w wyzwaniach, jednak nie skupia się na strategii. Edytorzy podkreślają w ten sposób, że jest idealną osobą, którą można wziąć ze sobą do finałowej piątki. Jako jedyna z starego plemienia Yakavi zauważyła, że Justyna, Farmer i Maczo kombinują. Natomiast nic nie zrobiła w tej sprawie. Teoretycznie ona i Klotzek znajdują się w mniejszości wchodząc do połączenia. Czy uda jej się przetrwać?

Justyna – królowa całego zamieszania. Walczyła o to, aby trójka osób ze starego Mataka grała razem również w nowej ekipie. Kobieta kilkukrotnie wspominała o tym, że zbliża się połączenie plemion i utrzymanie „numerków” po swojej stronie jest kluczowe dla utrzymania przewagi w kolejnym etapie gry. To ona wyszła z inicjatywą eliminacji Bartosza, a resztę poprowadził Farmer. Justyna ewidentnie wie na czym polega gra. Jaką strategię teraz przejmie? Zapewne dowiemy się w następnym odcinku.

Maczo – po raz kolejny został przedstawiony jako dusza towarzystwa. Wokalista disco polo w ostatnim epizodzie udowodnił, że nie tylko śpiewem potrafi umilać życie współplemieńców. Genialnie zaprezentował się m.in. w parodii Damiana Michałowskiego. Jednak nie ukrywa, że tęskni trochę za domem i smakami, których na co dzień nie brakowało mu w Polsce. Pokazał się również z niezłej strony pod względem strategicznym – wspólnie z Justyną i Farmerem dogadali się, żeby wyrzucić Bartka. Co czeka Macza po połączeniu? Czy Paweł P, Katarzyna, Daniel i Kasia uważają, że będzie on po stronie Yakavi?

Bartosz – jest on potwierdzeniem tezy, że liderzy nigdy nie wygrywają programu. Bartosz, w poprzednim odcinku miał ogromną władzę i prawdopodobnie wtedy popełnił dość kosztowny błąd. Mógł przecież zostawić w swoim plemieniu Fitellę, która wpatrzona była w każdy ruch Bartosza. Niestety, postanowił podjęć inną decyzję i teraz musiał ponieść tego konsekwencje. Być może gdyby uczestniczył w ostatnim wyzwaniu o immunitet, jego drużyna po raz kolejny odniosłaby sukces. Justyna w tym odcinku dezaprobowała nerwowe zachowanie Bartosza. Podsumowując – Bartosz odegrał większą rolę w edycji jako lider. Wcześniej jego wątek skupiał się głównie na związku z Fitellą. Później rozwinął skrzydła, popełniając przy tym parę błędów. Wspaniale radził sobie w zadaniach, jednak czy jako lider spisał się lepiej od Grzegorza i Klotzka?

Paweł B – po raz kolejny wyeksponowano fakt, że nie mógł uczestniczyć w wyzwaniu o nagrodę. Paweł uczestnicząc w co drugim wyzwaniu oszczędza sporo energii, która przydać może mu się w kolejnym etapie gry. Został natomiast skrytykowany przez Klotzka i Pawła za występ w wyzwaniu o immunitet. Zawarł silny sojusz z Justyną i Maczo. Kobieta wyszła z inicjatywą eliminacji Bartosza, a Farmer nieładnie mówiąc dobił targu. Chciał poinformować Klotkza o głosowaniu na Bartka, żeby nie doszło do remisu, ale jednak zrezygnował z tego planu. Co czeka Farmera w połączeniu? Klotzek na pewno będzie chciał się zemścić za eliminację Bartosza, jednak jego stosunki z Mataką również nie są najlepsze. Czy mimo wszystko wróci do starego plemienia i będzie się trzymał z dawnymi kolegami?

Klotzek – po raz kolejny otrzymał najwięcej wypowiedzi. Czy świadczyć może to o tym, że jego czas w programie dobiega końca? Dobrze wiemy, jak kończą liderzy. Tym bardziej, że już niedługo nastąpi połączenie plemion i gra stanie się indywidualna. Nikt, nie będzie chciał walczyć naprzeciwko tak silnej osobowości, jaką jest Klotzek. Dni Klotzka na wyspie są policzone. Moim zdaniem będzie on jedną z pierwszych ofiar połączenia, jednak jak to mawiał klasyk „nigdy nie wiadomo”.

Artykuł powstał we współpracy z Aleksandrą.

Dodaj komentarz