Wyspa Przetrwania: Fidżi – Analiza wypowiedzi (odcinek 8)

Przedstawiamy kolejną odsłonę cyklu dotyczącego analizy wypowiedzi uczestników Wyspy Przetrwania. Poniżej znajdziecie opisy dotyczące ósmego odcinka reality-show Polsatu.


 http://i.imgur.com/Hp9rg2R.png

 

Jeżeli nie wiecie czym jest edgic oraz chcecie poznać znaczenie tych tych wszystkich skrótów – zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat.

Uczestnik E01 E02 E03 E04 E05 E06 E07 E08 E09 E10
Daniel MOR4 CPM3 MOR2 CPM5 MOR2 CPM4 OTTN5 CP4
Katarzyna UTR2 MOR2 MOR3 CPM4 MOR3 CP3 UTR2 UTR2
Maciej Kl. OTTP5 OTTP5 CPM4 CP4 CPM5 CPM5 CPN3 CPM5
Maczo OTT2 UTR2 UTR2 CP3 CPM4 CP4 CP4 CPM5
Paweł P. MORP3 CP2 MORP3 MOR3 UTR2 MOR3 MORN2 MOR2
Paweł B. UTRP2 MORN2 UTR2 MOR2 CPM5 CP3 UTR2 CP5 Wyeliminowany
Julia MOR3 CP4 UTR2 MOR2 CP3 CP5 CPP5 Wyeliminowana
Piotr UTR2 UTR2 UTR1 MORN2 OTTP3 CPM5 OTTM5 Wyeliminowany
Karolina CP5 CP3 MOR2 CP4 MOR3 CP3 Wyeliminowana
Justyna MOR2 MOR4 MOR2 CP3 CPM4 MOR2 Wyeliminowana
Bartosz MOR3 MOR4 MORP3 CPP5 CPM4 Wyeliminowany
Anna R. CP3 MORP3 CP4 MORP3  Wyeliminowana
Ewa O. OTTN5 UTR2 CP4 UTRP2 Wyeliminowana
Anna U. CP4 CP4 CP3 Wyeliminowana
Grzegorz OTTN5 OTTM5 Wyeliminowany
Ewa C. MORN3 OTT3 Ewakuowana

ANALIZA

UNDER THE RADAR:

Po raz kolejny produkcja uznała, że Kasia jest nieistotna dla przedstawionej nam historii. Po raz kolejny była marginalizowana. Na początku odcinka mogliśmy jej kibicować podczas wyzwania o nagrodę, jednak później słuch o Kasi zaginął. Kobieta przetrwała radę plemienia i znalazła się w najlepszej piątce programu. Pomimo tego faktu, od momenty połączenia plemion otrzymuje bardzo mało wypowiedzi. Wydaje się, że obecnie żaden z graczy nie myśli o jej eliminacji. Dzięki temu, kobieta znajduje się w niezłej pozycji w walce o finał. Bardzo możliwe, że uda się jej dojść do samego końca programu, jednak jej szanse na wygraną są niemal zerowe.

MIDDLE OF THE ROAD:

Pawła po raz kolejny uznać można za „postać drugoplanową”. Notuje najmniej wypowiedzi spośród wszystkich uczestników. Trudno stwierdzić dlaczego tak się dzieje. Jedną z ważniejszych wypowiedzi Pawła w tym odcinku była ta dotycząca wyprawy na wyspę skarbów. Trener personalny sądził, że Maczo nie podzieli się z Danielem immunitetem. Według Pawła Poręby plemię Vuku podzielone było na dwa trzyosobowe sojusze. Przewidywania Pawła jednak nie do końca były zgodne z prawdą. Wypowiedzi te mogą służyć za potwierdzenie analizy wypowiedzi z poprzednich odcinków, z których wynikało, że Paweł Poręba ma małe szanse na końcowy triumf. Możliwe, że uda mu się dojść do finałowej trójki, ale co dalej? Zobaczymy.

COMPLEX PERSONALITY:

Na początku odcinka zobaczyliśmy Daniela w niecodziennej sytuacji. Mężczyzna miał spore kłopoty podczas zadania o nagrodę, jednak z biegiem czasu jego wartość w grze rosła. Po pierwsze, wspólnie z Maczo wygrał wyzwanie związane z jedzeniem. Po drugie, pobyt na wyspie skarbów pozwolił mu na nawiązanie bliższej relacji z Maciejem. Po trzecie, otrzymał od Maczo naszyjnik gwarantujący mu bezpieczeństwo podczas rady plemienia. Czy Daniel będzie nadal trzymał się z Maczo? A może będzie chciał go wyeliminować już niedługo? Zadając sobie te pytania należy pamiętać o tym co Daniel powiedział tydzień temu, że aby wygrać należy grać uczciwie, nie okłamując żadnego ze swoich współplemieńców. Zobaczymy, czy Danielowi nadal uda się grać nienaginając przy tym swoich zasad.

Sytuacja Klotzka wydawała się wręcz beznadziejna. Mężczyzna z niezłej strony zaprezentował się w wyzwaniu o nagrodę. Niestety, jego postawa nie wystarczyła do wygranej, a sojusznicy zaczęli odwracać się od Klotzka. Mężczyzna w swoich wypowiedziach podkreślał, że ma świadomość tego, że uratować go może jedynie totem. Wiara we własne możliwości pozwoliła Klotzkowi na zwycięstwo w wyzwaniu o immunitet. Dzięki temu Maciej zagwarantował sobie miejsce w półfinale. Były komandos nie spoczął jednak na laurach i próbował utrzymać sojuszu z Maczo i Pawłem Bodziannym. Klotzek w swoich wypowiedziach podkreślał, że nie ufa Danielowi oraz powtarzanej przez niego historii o bezpieczeństwie dla siebie i Maczo. Ostatecznie, Maciej Kuśmierz postanowił oddać swój głos na Farmera. Wydaje się, że teraz sytuacja Klotzka jest jeszcze trudniejsza niż dotychczas, a on właściwie jest „chodzącym trupem”. Szanse na wygranie edycji Klotzkowi daje jedynie wygrywanie wyzwań o totem aż do finałowej dwójki. Przegrana w jakimkolwiek wyzwaniu o immunitet zdaje się definitywnie pozbawiać Macieja szans na wielki finał.

Maczo ten odcinek z pewnością może zaliczyć do udanych. Jego dobra gra została wyeksponowana przez montażystów. Maciej w ostatnich dniach zaczął przykładać ogromną wagę do strategii oraz socjalnego aspektu gry. Powtarzał, że nie chce zawieść zaufania Daniela, więc powinien głosować wspólnie z nim. Maczo podjął dość ryzykowny ruch, eliminując z gry Pawła Bodziannego. Uzasadnienie podjętej decyzji było jednak dość logiczne, a Maciej wyraźnie powtarzał, że nie chce być czyimś pionkiem w tej grze. Jak będzie w kolejnych odcinkach? Obecnie Maczo posiada najlepszy edit z całej piątki i jest jednym z naszych kandydatów na zwycięzcę. Trudno wyobrazić sobie zwycięstwo innej osoby ze starej Mataki, gdyż Paweł i Kasia praktycznie „nie istnieją”, a ich znaczenie w rozgrywce jest marginalizowane. Natomiast sprzeczki pomiędzy Danielem i Klotzkiem negatywnie wpływają na całościową ocenę tych graczy, a w programach takich jak Wyspa Przetrwania bardzo często zwycięzcą zostaje osoba o nienagannej opinii.

W tym odcinku potwierdzono hipotezę, że historia Pawła prowadzona jest w taki sposób, że otrzymuje on bardzo dużo lub niewiele wypowiedzi. W tym epizodzie Farmer dostał aż 8 wypowiedzi. Niestety, mężczyzna w tym tygodniu pożegnał się z grą. Po wygraniu przez Klotzka konkurencji o immunitet, Farmer pogodzony był ze swoim losem i przeczuwał, że odpadnie kolejny. Warto podkreślić fakt, że Paweł do samego końca pozostał lojalny wobec Klotzka, pomimo beznadziejnej sytuacji. Czy świadczy to o tym, że Farmer oddał czarny głos w porozumieniu z Maciejem? Patrząc na całokształt gry – Paweł Farmer pokazał się nam z dobrej strony strategicznej i fizycznej. Dobrze radził sobie w zadaniach i w odpowiednim czasie planował jaki zrobić kolejny ruch. Wydawało się, że na sam koniec zostawił sobie kilka możliwości. Niestety, jego gra została zakończona przez otrzymanie głosu od własnego sojusznika.

Artykuł powstał we współpracy z Aleksandrą.

Dodaj komentarz